| Camera | 8 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | 1.3GHz Quad Core | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | Li-Polymer 3200 mAh Battery |
| Name | Symphony i15 |
|---|---|
| Model | i15 |
| Price | TK. 6,690 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 296 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | f/2.0 (Back & Front), Bokeh, HDR, Face Beauty, Panorama, Audio Picture (10 Sec) |
| Video | f/2.0 (Back & Front), Bokeh, HDR, Face Beauty, Panorama, Audio Picture (10 Sec) |
| Body Dimensions | 148 X 70.5 X 8.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 155g |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| GPU | 600 MHz |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3200 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.1) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | OTG : No USB, Modem : Yes |
This mobile is nice to look at and it is a lot of fun to use this mobile.
Really that's a great mobile.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →