| Camera | 2MP Main, 0.3 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 4 inches WVGA TN Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM) | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) | |
| Chipset | 1.3 GHz Quad Core | |
| RAM | 512 MB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | 1500 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Symphony E95 |
|---|---|
| Model | E95 |
| Price | Tk. 2,990 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2019, October |
|---|---|
| Launch Date | 2019, October |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | WVGA TN Display |
|---|---|
| Display Size | 4 inches |
| Display Resolution | 800 x 480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 233 ppi density |
| Primary Camera | 2 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Face Beauty, Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 124.5 x 63.9 x 10.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 111 g |
| Body Color | Glossy Black, Glossy Full Gold, Glossy Dark Blue |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz Quad Core |
| GPU | Mali 400 MP2 500M |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 512 MB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Battery Stand by | 290h (Depend on Phone and Network Settings) |
| Battery Talk time | 7h (Depend on Phone and Network Settings) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | G-Sensor |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Special Cam Deco, Front Flash |
This phone is very nice for low costing.
Display: 1.77 inch TFT Display
Camera: Digital Camera Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature phone
Battery: Removable Li-Ion 1700 mAh Battery
View Details →
Display: 1.77 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: MediaTek
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1800mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →