| Camera | 0.08 MP Main | |
|---|---|---|
| Display | 1.77 inch QQVGA display | |
| Sim | Dual (Regular SIM) | |
| OS | N/A | |
| Chipset | N/A | |
| RAM | 16MB RAM | |
| Memory | 16MB ROM | |
| Battery | 1700 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Symphony BL98 |
|---|---|
| Model | BL98 |
| Price | Tk 890 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released January, 2020 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | QQVGA display |
|---|---|
| Display Size | 1.77 inch |
| Display Resolution | pixels |
| Display Multitouch | No |
| Primary Camera | 0.08 MP |
|---|---|
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 111.3 x 47.5 x 14.9mm |
|---|---|
| Body Color | Full black, Dark Blue + Black, Black + light blue, Black+ Red |
| Operating System | No |
|---|
| Memory Internal | 16 MB |
|---|---|
| Memory External | up to 16 GB |
| Ram | 16 MB |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | Yes |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Full black, Dark Blue + Black, Black + light blue, Black+ Red |
Battery performance very good.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →