| Camera | Digital Camera | |
|---|---|---|
| Display | 1.77 inches Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | No OS | |
| Chipset | No Chipset | |
| RAM | 32 MB RAM | |
| Memory | 32 MB ROM | |
| Battery | 1700 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Symphony BL95 |
|---|---|
| Model | BL95 |
| Price | Tk. 1,500 |
| Brand | Symphony |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM |
| Network GPRS | Yes |
| Display Size | 1.77 inches |
|---|---|
| Display Resolution | QQVGA |
| Primary Camera | Digital Camera |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 114.5 x 50 x 14.56 mm |
|---|---|
| Body Weight | Info not available |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Black, Dark Blue + Black, Red + Black, White + Red |
| Operating System | No OS |
|---|
| Memory Internal | 32 MB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 32 MB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 1700 mAh Battery |
| Battery Stand by | 310 Hours (Depends on Phone Setting, Network) |
| Battery Talk time | 12 hours (Depends on Phone Setting, Network) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | Yes (V2.1) |
|---|
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | P+R keypad, Big Battery, Loud Speaker, Torchlight |
I like it.The phone carry too easily.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →