| Camera | 0.08MP Main | |
|---|---|---|
| Display | 1.77 inches QQVGA Display | |
| Sim | Dual (Regular SIM) | |
| OS | Feature phone | |
| Chipset | N/A | |
| RAM | N/A | |
| Memory | N/A | |
| Battery | 1000 mAh Removable Li-Ion Battery |
| Name | Symphony B68 |
|---|---|
| Model | B68 |
| Price | Tk 810 |
| Brand | Symphony |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2020 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | No |
| Display Type | QQVGA display |
|---|---|
| Display Size | 1.77 inches |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels |
| Display Multitouch | No |
| Primary Camera | 0.08 MP |
|---|
| Body Dimensions | 115 x 50.2 x 13.5 mm |
|---|---|
| Body Color | Full Black, Dark Blue, Light Blue, Wine Red |
| Operating System | Feature phone |
|---|
| Memory Internal | No |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 16GB |
| Ram | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Stand-by | 160 Hours |
| Talk time | 6 Hours |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | No |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Full Black, Dark Blue, Light Blue, Wine Red |
Nice battery quality.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →