| Engine Displacement | 113 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 2 Valve, SOHC | |
| Mileage Per Liter | 80 KM/L Mileage | |
| Top Speed Ability | 100 KM/H Top Speed | |
| Maximum Power | 8.7 PS @ 7500rpm | |
| Maximum Torque | 9.3 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 107 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Drum, Brake Rear: Drum |
| Name | Suzuki Hayate Special |
|---|---|
| Model | Hayate Special |
| Price | Tk. 94,950 |
| Brand | Suzuki |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 2 Valve, SOHC |
|---|---|
| Displacement | 113 cc |
| Maximum Power | 8.7 PS @ 7500rpm |
| Maximum Torque | 9.3 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4-Speed |
| Bore | 51 mm |
| Stroke | 55.3 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Console | Analogue |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 90 Kmph |
| Chassis | Diamond |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Dual 5-step adjustable |
| Length | 2025 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Ground Clearance | 2 L |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 107 Kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Tyre Size | Front :-70/100-17 Rear :-80/100-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | Maintenance Free 12 V, 3Ah |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
This is a bike very good looking so hot and a Standard Bikes. Bike ride in special education fillings.
Engine Disp: 110 Cc Engine
Engine Type: Yes
Mileage PL: 55 Kmpl (Approx)
Top Speed: 80 Kmph (Approx)
Maximum Power: 8.3 Bhp @ 7500 RPM
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: Not Available
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Km top speed
Maximum Power: Not Available
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 97cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, Dour Stroke
Mileage PL: 60 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 75 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.8 Kw/8000rmp
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 113.2 cc Engine
Engine Type: Air-cooled 4 stroke BS-VI OHC Engine
Mileage PL: 75 KM/L Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 9.30 bhp @ 7,500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Brake Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 102 cc Engine
Engine Type: Single cyl, 2-valve
Mileage PL: 96.9 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 7.9 PS @ 7500 rpm
Brakes Style: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 102 CC Engine
Engine Type: Single Cylinder 4 Storke, Air Colled
Mileage PL: 50 Kmpl (approx) Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 7.8 BHP @ 7500 RPM
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 95.75 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, Natural Air-Cooled
Mileage PL: 55 Kmpl Mileage
Top Speed: 80 Kmph Top Speed
Maximum Power: 5.2 kw at 8000 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 109.19 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4 stroke, SI engine
Mileage PL: 70 Kmpl Mileage
Top Speed: 100 Kmph Top Speed
Maximum Power: 6.15 kW (8.25 bhp) @7500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 97.2cc Engine
Engine Type: 4-stroke single cylinder OHC
Mileage PL: 60 KM/L Mileage
Top Speed: 85 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.2 Bhp @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 49.6cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled
Mileage PL: 60 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 3.5Ps @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →