| Engine Displacement | 249 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke, 1-cylinder, Oil cooled | |
| Mileage Per Liter | 36 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 148 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 26.5 PS @ 9300 rpm | |
| Maximum Torque | 22.2 Nm @ 7300 rpm | |
| Kerb Weight | 156 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Suzuki Gixxer 250 |
|---|---|
| Model | Gixxer 250 |
| Color | Blue |
| Price | Expected Tk 425,000 |
| Brand | Suzuki |
| Type | Naked Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 4-Stroke, 1-cylinder, Oil cooled |
|---|---|
| Displacement | 249 cc |
| Maximum Power | 26.5 PS @ 9300 rpm |
| Maximum Torque | 22.2 Nm @ 7300 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-plate type |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 44.1 mm |
| Compression Ratio | 54.9 mm |
| Emission Type | bs6 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Additional Features | Brake Control system, D-MODE switchable engine running modes, TCS, SCS and LIFt with three intervention modes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 36 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 148 kmph |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Swing arm |
| Body Graphics | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2010 mm |
|---|---|
| Width | 805 mm |
| Height | 1035 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Kerb Weight | 156 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 8 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Good performance.
Engine Disp: 155 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, 4-Valve, SOHC
Mileage PL: 48.58 kmpl Mileage
Top Speed: 118.06 kmph Max Speed
Maximum Power: 19 bhp @ 10,000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc with ABS, Rear: Disk
View Details →