| Camera | 12MP+12MP+12MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.1 inches OLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Snapdragon 855 | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 3140mAh Li-Ion |
| Name | Sony Xperia 5.1 |
|---|---|
| Model | Xperia 5.1 |
| Price | Tk 106,250 |
| Brand | Sony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, March |
|---|---|
| Launch Date | 2020, March |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 12MP, f/1.6, 26mm (wide) 12MP, f/2.4, 52mm (telephoto) 12MP, f/2.4, 16mm (ultrawide) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 158 x 68 x 8.2 mm (6.22 x 2.68 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6) & aluminum frame |
| Body Color | Black, Gray, Purple, White |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3140mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Japan |
|---|
I like this phone I love it.
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Foldable LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+32MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.2
Battery: 4300 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 11.0 inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Camera: 12MP+12MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 6.73 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+50MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.1
Battery: Li-Po 5100 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 12MP+12MP main,10MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.5
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inche LTPO2 AMOLED Display
Camera: 48MP+8MP+50MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm)
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 12.1
Battery: 5000 mAh battery
View Details →
Display: 6.5 inch Dynamic AMOLED Display
Camera: Quad main, 10MP front
Chipset: Exynos 9825 (7 nm) - EMEA
RAM: 12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie); One UI
Battery: 4500mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.1 inch Dynamic AMOLED Display
Camera: 108MP+16MP+12MP+8MP+2MP main, Dual front
Chipset: Snapdragon 865 Exynos 9890
RAM: 8GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie); One UI
Battery: 3400mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 12.9 inches Liquid Retina XDR mini-LED LCD
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB, 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1
Battery: 40.88 Wh Li-Poly Battery
View Details →