| Processor | Intel Core i7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.22 inches Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon HD 7550M | |
| OS | Windows 8 Pro | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 500GB HHD | |
| Battery | 3-cell Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year for Battery and Adapter |
| Name | Sony VAIO SVE1413YPN |
|---|---|
| Model | VAIO SVE1413YPN |
| Price | Tk 68,189 |
| Brand | Sony Vaio |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | TFT Color Display with LED Backlit |
|---|---|
| Display Size | 14.22 inches |
| Display Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 1.9 x 323 x 223 mm (H x W x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.4 kg |
| Body Color | black |
| Operating System | Windows 8.1 Pro (64 bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7 (3rd Gen) 2.9 GHz with Turbo Boost Upto 3.6 GHz, 4 MB cache, Mobile QM77 Express chipset, 3520M Variant, |
| Ram | 4 GB DDR3, Upto 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 500GB HDD |
| Battery Type | Lithium-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | |
|---|---|
| Loudspeaker | |
| 3.5mm Jack |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| USB | 3 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 ( with Charging Function), |
| Made By |
|---|
It's great, with one large caveat.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch IPS Display
Processor: Intel Celeron N4500 Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 WHr Long-life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →