| Camera type | Digital Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 18 Megapixel | |
| Video | MPEG-4, AVCHD | |
| Sensor type | BSI-CMOS Sensor | |
| Display type | LCD Monitor | |
| Connectivity | HDMI, USB, Wi-Fi Connectivity | |
| Battery | Lithium-Ion NP-BG1 Battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Sony Cyber-shot DSC-HX10V |
|---|---|
| Model | Cyber-shot DSC-HX10V |
| Price | Tk 12,500 |
| Brand | Sony |
| Type | Digital Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | SD/SDHC/SDXC |
|---|---|
| Total Size | 19 MB |
| Camera type | Digital Camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 1/2.3 Inch |
| Processor | BIONZ |
| Max resolution | 4896 x 3672 |
| Sensor type | BSI-CMOS |
| Optical Zoom | 16.7x |
| Minimum shutter speed | 30 sec |
|---|
| Format | MPEG-4, AVCHD |
|---|---|
| Microphone | Stereo |
| Resolutions | 1920 x 1080 (60 fps) |
| ISO | Auto |
|---|---|
| White balance presets | Yes |
| Image stabilization | Yes |
| Image Format | JPEG |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Manual focus | No |
| Digital Zoom | 40x |
| Screen Type | LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3 Inch |
| Live view | Yes |
| Touch screen | No |
| Weight (inc. batteries) | 234 g |
|---|---|
| Dimensions | 105 x 60 x 34 mm |
| Battery | Lithium-Ion NP-BG1 Battery |
Best camera I have Ever had, Sony you need to make these again!
Brand: Sony
Model: E PZ 16-50mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: E-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 16 to 50mm f/3.5
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20 megapixel
Video: HD videos
Connectivity: USB
Sensor type: CCD Sensor
Warranty: 1 Year Warranty service
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD
Lense Type: Aspherical IF Lens
Lense Mount: APS-C lens Mount
Zoom Type: among fast standard zoom
Max Focal Length: approx. 26-78mm Focal
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 50mm f/1.8G AF-S
Lense Type: prime lens
Lense Mount: Nikon F-Bayonet Mount
Zoom Type: Lens not zoomable
Max Focal Length: Focal Length 50 mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm f/2.8
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: EF-Mount Lens Mount
Zoom Type: most expensive zoom
Max Focal Length: wide-angle focal length
View Details →
Brand: Tamron
Model: B005 Model
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F Mount
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 70 to 300mm Focal Lens
View Details →
Brand: Nikon
Model: AF-S DX VR
Lense Type: DSLR Lens
Lense Mount: Nikon F (DX) Mount
Zoom Type: power Zoom lens
Max Focal Length: 18–140 mm
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20 Megapixel
Video: Full HD Video
Connectivity: USB
Sensor type: CCD Sensor
Warranty: No Warranty service
View Details →
Brand: Nikon
Model: Nikon AF-S DX Nikkor 18-200mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F (DX)
Zoom Type: High-power 5.8x zoom DX
Max Focal Length: APS-C / DX
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Aspherical IF Camera Lens
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Canon EF-S
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 17 to 50mm
View Details →