| Camera type | Digital Video Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 25.3 Megapixels | |
| Video | UHD 4K30p Video | |
| Sensor type | Exmor R CMOS sensor | |
| Display type | 3 Inch LCD Display | |
| Connectivity | USB Type C | |
| Battery | rechargeable battery pack NP-FZ100 | |
| Warranty | 3 year warranty |
| Name | SONY ALPHA 7 III FULL-FRAME |
|---|---|
| Model | ALPHA 7 III |
| Price | Tk 199,000 |
| Brand | Sony |
| Type | Digital Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | REC Control |
|---|---|
| USB | USB TYPE-C |
| HDMI | Yes |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | Mass storage, MTP, PC remote |
|---|
| Camera type | Video Digital Camera |
|---|---|
| Sensor size | 35.6 x 23.8 mm (Full-Frame) |
| Effective pixels | 24.2 megapixels |
| Processor | BIONZ X Image Processor |
| Sensor type | Exmor R CMOS sensor |
| Optical Zoom | Yes |
| Minimum shutter speed | 1/8000 to 30 sec |
|---|---|
| Built-in flash | Pre-flash TTL |
| Format | XAVC S, AVCHD format Ver. 2.0 compliant |
|---|---|
| Microphone | Stereo |
| ISO | ISO 204800 |
|---|---|
| Image Format | JPEG |
| Autofocus | autofocus in dark scenes. |
|---|---|
| Manual focus | Yes |
| Lens mount | Sony E |
| Number of focus points | 693 points |
| Digital Zoom | Yes |
| Screen Type | 3 Inch |
|---|---|
| Screen Size | LCD Scheen |
| Screen dots | 921,600 dots |
| Viewfinder type | Built-In Electronic |
| Live view | Yes |
| Touch screen | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 650 g |
|---|---|
| Dimensions | 5 x 3.8 x 2.9″ / 126.9 x 95.6 x 73.7 mm |
| Battery | 1 x NP-FZ100 Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery capacity | 2280 mAh Battery |
This camera Megapixels Future is Best.
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 24.2 Megapixel
Video: XAVC S, AVCHD
Connectivity: HDMI, USB, Microphone
Sensor type: Exmor R CMOS Sensor
Warranty: 3 Years Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 42.4MP Megapixels
Video: 4K Video Recording
Connectivity: USB, HDMI, Wi-Fi Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 3 Years Service Warrant
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 26.2 Megapixels
Video: MPEG-4 AVC / H.264
Connectivity: USB, HDMI, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →