| Processor | Intel Core i5-1240P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD IPS 60Hz Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4-3200 Crucial RAM | |
| Memory | 2TB M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD | |
| Battery | Changeable 73 Wh Li-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Schenker Work 15 |
|---|---|
| Model | Work 15 |
| Price | Tk 153,055 |
| Brand | Schenker |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | FHD IPS 60Hz 300 cd/m² 88 % sRGB non-glare |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch Display |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD SecureBIO webcam (Windows Hello compatible) |
|---|
| Body Dimensions | 357 x 220.5 x 19.9 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.7 kg |
| Body Build | Display lid and bottom case made of aluminium display frame and upper case made of plastic 140° display opening angle PH 0 screw heads |
| Body Color | Black |
| Operating System | HD SecureBIO webcam (Windows Hello compatible) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1240P Processor |
| Generations | 12th Gen |
| Ram | 8GB DDR4-3200 Crucial Ram |
|---|---|
| SSD Capacity | 2TB M.2 Seagate FireCuda 530 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Battery Type | Li-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Changeable 73 Wh Li-ion Battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Microphone with noise cancelling |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | USB-C 3.2 Gen2×1 USB-A 3.2 Gen2 |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard with full-fledged numeric keypad and full-size arrow keys, 15 colour options |
This laptop is Battery Backup Best.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.3 Inch Liquid Retina Display
Processor: Apple M2 chip Processor
RAM: 8GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: MacOS Ventura
Battery: 66.5 Watt Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →