| Processor | Intel Core i7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD Integrated Graphics 4000 | |
| OS | Windows 8 Pro | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | Li-ion 4 Cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung NP900X3C A02IN Core i7 |
|---|---|
| Model | NP900X3C A02IN Core i7 |
| Price | Tk 110,700 |
| Brand | Samsung |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel -N 6235, 2x2 802.11 abg/n (Upto 300Mbps), Widi Support |
|---|
| Display Type | LED HD Display |
|---|---|
| Display Size | 13.3 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 328.5 x 227.0 x 16.3 mm (WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 1.1 Kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 8 Pro (64-bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7 (3rd Generation) 1.9 GHz with Turbo Boost upto3 Ghz |
| Ram | 4GB DDR3 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB SSD |
| Battery Type | Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Battery Backup | upto 9 Hours |
| Audio | HD Audio, SRS Sound Effect, 3 watts Stereo Speaker (1.5 watts x 2) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel -N 6235, 2x2 802.11 abg/n (Upto 300Mbps), Widi Support |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Made By |
|---|
Great value for money.
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 57Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →