| Processor | Intel Core i5-2430M Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch Display | |
| Graphics Card | Nvidia Geforce 520M | |
| OS | Windows 7 Home | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 640GB HDD SATA 5400 RPM | |
| Battery | Li-ion 6 Cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung NP300V5A S09IN |
|---|---|
| Model | NP300V5A S09IN |
| Price | Tk 123,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | Full HD LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 366.9 x 240.0 x 31.6 mm (WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 2.45 Kg |
| Body Color | DualTone Blue White |
| Operating System | Windows 7 Home Premium (64-bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-2430M 2nd Gen Clock Speed 2.4 GHz with Turbo Boost Upto 3 GHz |
| Ram | 4GB DDR3 |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 640 GBHDD SATA 5400 RPM |
| Battery Type | Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 6 Cell Battery |
| Battery Backup | upto 6 Hours |
| Audio | SRS 3D Sound Effect, Stereo Speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 1 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
Good laptop for the price.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 53.8Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →