| Processor | Intel Core i3 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics | |
| OS | Windows 7 Home | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 640GB HDD | |
| Battery | Li-ion 6 Cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Notebook NP300V5A A04IN |
|---|---|
| Model | Notebook NP300V5A A04IN |
| Price | Tk 28,700 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | LED HD Glossy Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 366.9 x 240.0 x 29.9 - 31.6 mm (WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 2.45 Kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 7 Home Premium (64-bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3 Clock Speed 2.2 GHz |
| Ram | 4GB DDR3 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 640GB HDD |
| Battery Type | Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 6 Cell |
| Battery Backup | upto 6 Hours |
| Audio | HD Audio, Sound Effect: Mic Noise Suppression, SoundAlive |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 3 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
This is a laptop with many features that most computers do not have.
Display: 16.1 Inch 3.2K Display
Processor: Intel Core i5-14500HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-14900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell Lithium-Ion 73Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inch 2.2k IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V/5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-14620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-14980HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →