| Processor | Intel Core i7-8565U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.0 inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 4-cell Li-ion 54Whr 3530mah Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Notebook 9 Pen 15 8th Gen |
|---|---|
| Model | Notebook 9 Pen 2019 (NP950SBE-K01US) |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 2 x 2 802.11ac Wave 2 BT Gigabit wireless Wi-Fi |
|---|
| Display Type | FHD LED IPS anti glare touchscreen and Pen Spoted display, Brightness 350nit (Outdoor Mode : 500nit) |
|---|---|
| Display Size | 15.0 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 13.70 x 9.02 x 0.67 inches (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 3.28 lbs |
| Body Color | Ocean Blue |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 8th Generation Intel Core i7-8565U Processor, (1.8GHz, up to 4.06GHz with Turbo Boost Technology |
| Ram | 16GB LPDDR3 |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | 4-cell Li-ion 54Whr 3530mah battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 15 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 2 x 2 802.11ac Wave 2 BT Gigabit wireless Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-C |
I love this laptop! Used to Last all day!
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →