| Processor | Intel Core i7 7500U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.0 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256 GB NVMe SSD | |
| Battery | Li-Ion 5800 mah battery | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | Samsung Notebook 9 15 Core i7 |
|---|---|
| Model | Notebook 9 15 Core i7 |
| Price | Tk 58,500 |
| Brand | Samsung |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 ac (2x2), Intel Wireless-AC 8260 |
|---|
| Display Type | FHD IPS LED display |
|---|---|
| Display Size | 15.0 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 13.70 x 9.03 x 0.61 inches (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.6 Ibs |
| Body Color | Light Titan |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | 7th Generation Intel Core i7 7500U Processor, (2.70 GHz up to 3.50 GHz 4 MB L3 Cache) |
| Ram | 8GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB NVMe SSD |
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 5800 mah |
| Audio | Stereo Speakers ( 1.5 W x 2 ) SoundAlive Internal Dual Array Digital Mic |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 ac (2x2), Intel Wireless-AC 8260 |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| USB | 1 USB-C [up to 5Gbps, 4K display out with optional adapter, Charging] 2 USB3.0 1 USB2.0 |
| Made By |
|---|
Purchased this computer for my granddaughter.
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch DC Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD LED LCD Display
Processor: AMD Ryzen 5-5625U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48 WHr Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel® Core™ i3-1115G4 processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 50Wh Lithium Polymer (Li-Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year warranty
View Details →
Display: 10.95 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i3-1115G4 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V 3900mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 16GB DDR4 2666 Mhz RAM
OS: Optional External USB Optical Drive
Battery: 4 cells, 55WH Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →