| Processor | Intel Core i7-7700HQ Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1050 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB Hard Disk Drive | |
| Battery | 3-cell Li-ion 3780mah Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Notebook 15 |
|---|---|
| Model | Notebook 15 |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 ac (1x1), Wireless LAN Card Qualcomm Atheros QCA9377 |
|---|
| Display Type | FHD LED IPS anti glare 250nits display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 14.88 x 10.24 x 0.94 inches (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 5.58 lbs |
| Body Color | Storm White |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 7th Generation Intel Core i7-7700HQ Processor, (2.80 GHz up to 3.80 GHz 6 MB L3 Cache) Intel HM175 |
| Ram | 16GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB NVMe SSD |
| Battery Type | Li-ion 3780mah Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| Audio | Stereo Speakers ( 1.5 W x 2 ) SoundAlive Internal Digital Mic Web camera |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 ac (1x1), Wireless LAN Card Qualcomm Atheros QCA9377 |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| USB | 1 x USB3.0, 2 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
I'm enjoying my laptop it's fast and easy to set up.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →