| Camera | 8 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inch Capacitive touchscreen | |
| Sim | No Sim Card | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Exynos 7870 Octa | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 7300 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Samsung Galaxy Tab Advanced2 |
|---|---|
| Model | Galaxy Tab Advanced2 |
| Price | Tk. 18,900 |
| Brand | Samsung |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | November, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release November, 2018 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network 2G | No |
| Network 3G | No |
| Network 4G | No |
| Network Speed | No |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | Capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP, f/1.9, AF, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP, f/2.2, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 254.2 x 155.3 x 8.2 mm (10.01 x 6.11 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | Info. not available |
| Body Color | Black, White |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| Chipset | Exynos 7870 Octa |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 3 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 7300 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/Flac player Photo/video editor Document viewer |
I think phone that is better for you.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →