| Camera | 8 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 inch TFT capacitive | |
| Sim | Nano SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 5100 mAh Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy Tab 8.0 (2019) |
|---|---|
| Model | Galaxy Tab 8.0 (2019) |
| Price | Tk. 13,500 |
| Brand | Samsung |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 189 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | No |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 210 x 124.4 x 8 mm (8.27 x 4.90 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 345 g |
| Body Build | Front Glass, Aluminum Back, Plastic Ends and Frame |
| Body Color | Carbon Black, Silver Gray |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 1 TB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | No |
This phone suitable for performance texting and camera.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →