| Camera | 108MP+48MP+12MP Main, 40MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inches Dynamic AMOLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 | |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) - Global | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 256GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-removable Li-Po |
| Name | Samsung Galaxy S21+ |
|---|---|
| Model | Galaxy S21+ |
| Price | Tk 122,999 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 108MP 48MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 40MP |
| Camera Features | Leica optics, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 3240p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, dual-video rec., stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Body Color | Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink |
|---|
| Operating System | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.60 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global |
| GPU | Mali-G77 MP11 - Global |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) - Global |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | 3.2, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint under display, ultrasonic, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|
The Phone camera awesome.
Display: 12.4 Inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 13MP+8MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 10090 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.73 inches LTPO2 AMOLED Display
Camera: 50MP+48MP+48MP+TOF 3D main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, MIUI 13
Battery: 4860 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1
RAM: 18GB RAM
OS: Android 12
Battery: 6000 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 7.0 inches Foldable OLED Display
Camera: Quad Camera Main
Chipset: HiSilicon Kirin5k,o 990 5G, 7 nm
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10.0; EMUI 10
Battery: 4500 mah Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Dynamic AMOLED 2X
Camera: 12MP Main, 10MP Front
Chipset: Exynos 2100 5G (5 nm) - Global Qualcomm Snapdragon 888 - USA
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, One UI 3.0
Battery: 4800 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Dynamic AMOLED
Camera: 64MP+12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Exynos 2100
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, One UI 3.0
Battery: 4800 mAh Li-Poly Battery
View Details →