| Camera | 12 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.8 inch Super AMOLED | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Exynos or Qualcomm | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | 3100 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Samsung Galaxy S10 Lite |
|---|---|
| Model | Galaxy S10 Lite |
| Price | Tk. 62,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Not available |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 568 ppi density |
| Display Screen Protection | Gorilla Glass |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55 |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6 |
| Camera Features | LED Flash, Auto-HDR, Panorama |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps |
| Body Dimensions | Info. not available |
|---|---|
| Body Weight | Info. not available |
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), Aluminum frame |
| Body Color | Black, White, Green |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| GPU | Qualcomm |
| Chipset | Exynos |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - Dual SIM model only |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3100 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint - under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | Samsung DeX (desktop experience support) Fast battery charging (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) ANT+ Bixby natural language commands and dictation |
Considering the price, the features are too good. Camera, storage and MediaTek chipset are good in this budget segment.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 1080 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: Li-Po 10000 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 8100-Max (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+8MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, OriginOS 3
Battery: 4810 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+50MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MyOS 13
Battery: 5100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches Display
Camera: 13MP+AF Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 10000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+32MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+5MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Snapdragon 7 Gen 1
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →