| Processor | Intel Core i7-10510U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX250 | |
| OS | windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 1TB SSD (NVMe) | |
| Battery | 66.9Wh Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Galaxy Book Ion 15 |
|---|---|
| Model | Galaxy Book Ion 15 |
| Price | Tk 72,933 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 6 (Gig+s), 802.11 ax (2x2), Wireless PowerShare |
|---|
| Display Type | QLED FHD Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 356.1 x 228.0 x 14.9 mm (14.02 x 8.98 x 0.59 inch) (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.26 kg (2.78 lbs) |
| Body Color | Aura Silver |
| Operating System | windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-10510U Processor, (1.80GHz, up to 4.90GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8MB Cache) |
| Ram | 16GB LPDDR4x |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD (NVMe) |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 66.9Wh |
| Battery Backup | Upto 22 hrs |
| Audio | Internal Dual Array Digital Mic, AKG Stereo Speakers (Max 5 W x 2) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+s), 802.11 ax (2x2), Wireless PowerShare |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | 1 x Thunderbolt 3, 2 x USB3.0, UFS & MicroSD Reader, 1 x Headphone out/Mic-in Combo |
| Made By |
|---|
good for starting out to repair laptops.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell, Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 47Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2k IPS LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 65Wh Lithium Ion (Li-Ion) battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.5k Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR6 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →