| Processor | Core i7-10510U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB SSD (NVMe) | |
| Battery | 66.9Wh Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Samsung Galaxy Book Ion 13 |
|---|---|
| Model | Galaxy Book Ion 13 |
| Price | Tk 123,500 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 |
|---|
| Display Type | FHD QLED Display |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | 720p HD / Dual Array Mic |
|---|
| Body Dimensions | 305.7 x 199.8 x 12.9 mm (12.04 x 7.87 x 0.51 inch) (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 0.970 kg (2.14 lbs) |
| Body Color | Aura Silver |
| Operating System | windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-10510U Processor |
| Ram | 16GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD (NVMe) |
| Battery Type | 66.9Wh Lithium-ion battery |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+s), 802.11 ax (2x2), Wireless PowerShare |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | 1 x Thunderbolt 3, 2 x USB3.0, UFS & MicroSD Reader, 1 x Headphone out/Mic-in Combo |
Good performance and very strong product.
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 53.8Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 57Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS
Battery: 53Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 54Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 55Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch OLED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 WHr Long-life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →