| Processor | Intel Core i3-Core i5 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB+12GB DDR4 | |
| Memory | 256GB+512GB SSD | |
| Battery | 4-cell Lithium ion (polymer) 72Whr Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Samsung Galaxy Book Flex a (Alpha) |
|---|---|
| Model | Galaxy Book Flex a (Alpha) 2020 |
| Price | Tk 65,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 |
|---|
| Display Type | QLED FHD |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 306 mm or 12.04 (W) x 202 mm or 7.95 (D) x 13.9 mm or .54 (H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.2 kg (2.6 lbs) |
| Body Color | Silver |
| Operating System | windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-Core i5 Processor |
| Ram | 8GB,12GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB,512GB SSD (NVMe) |
| Battery Type | 4-cell Lithium ion (polymer) 72Whr Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 17 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB-C | USB 3.0 (2) | HDMI | MicroSD | 3.5pi HP/Mic |
This is a great laptop for the price.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →