| Processor | Qualcomm Snapdragon 850 | |
|---|---|---|
| Display | 12.0 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 128GB SSD | |
| Battery | Li-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Galaxy Book 2 |
|---|---|
| Model | Galaxy Book 2 |
| Price | Tk 41,676 |
| Brand | Samsung |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4+5GHz, VHT80 MIMO |
|---|
| Display Type | QHD Super AMOLED touchscreen display S Pen stylus Sported |
|---|---|
| Display Size | 12.0 inches |
| Display Resolution | 1440 x 2160 Pixels 216ppi |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 11.32 x 7.89 x .30 inch x 287.5mm x 200.4mm x 7.62mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.75 lbs |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 850 |
| Ram | 4GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB |
| Battery Type | Li-ion |
|---|
| Audio | Two speakers tuned by AKG with built-in Dolby Atmos, 3.5mm headset jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4+5GHz, VHT80 MIMO |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Made By |
|---|
Processor is FAST, screen is NOT bad and it's a great value.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 4-Cell 6300 mAh 46.6 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →