| Camera | 24 MP+10 MP+5MP Main, 24 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Single SIM (Nano) or Dual SIM (Nano, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) | |
| RAM | 6 GB, 8 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3400 mAh Battery |
| Name | Samsung Galaxy A8S |
|---|---|
| Model | Galaxy A8S |
| Price | TK. 43,500 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released December, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Primary Camera | Triple: 24 MP, f/1.7, PDAF 10 MP, AF 5 MP, f/2.2, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 24 MP, f/2.0 |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 158.4 x 74.9 x 7.4 mm (6.24 x 2.95 x 0.29 in) |
|---|---|
| Body Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Body Build | Front/back glass, Aluminum frame |
| Body Color | Blue, Gray, Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3400 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted) accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging, ANT+ support MP4/WMV/H.265 player MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player, Photo/video editor Document viewer |
I love this phone because it is great and super.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 9600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4570 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 5240 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →