| Camera | 48MP+8MP Main, Flipping main camera Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.8 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730G | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy A81 |
|---|---|
| Model | Galaxy A81 |
| Price | Tk 62,498 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches, 17.27 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP, f/1.8, 1/2 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | Flipping main camera module |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Various |
|---|
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2.2 GHz, Dual-core, Kryo 470 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 470) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730G |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint-under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Color: Various |
Awesome phone.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 1080 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: Li-Po 10000 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 8100-Max (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+8MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, OriginOS 3
Battery: 4810 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+50MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MyOS 13
Battery: 5100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches Display
Camera: 13MP+AF Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 10000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+32MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+5MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Snapdragon 7 Gen 1
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →