| Camera | 48MP+2MP+2MP main, 16MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.55 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 11, One UI 3.0 | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | Li-Poly 5000 mAh battery |
| Name | Samsung Galaxy A34 |
|---|---|
| Model | Galaxy A34 |
| Price | Tk 53,999 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP, f/2.2, (wide) |
| Camera Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 164.2 x 76.1 x 9.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Startrails Blue |
| Operating System | Android 11, One UI 3.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot), up to 256GB |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
This phone is much better.
Super phone
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+20MP+5MP Main, 20MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 9800 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP+20MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6853 Dimensity 720 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 32000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+20MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 11000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 4600 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Font Camera
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 1840 x 2944 pixels Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+108MP+2MP Main, 32MP Font
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, HIOS 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches OLED Display
Camera: 48MP+8MP+8MP Main, 8MP Font
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →