| Processor | Intel Core M3 6Y30 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.3 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 515 | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 32GB SSD | |
| Battery | 5140 mAh lithium ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Chromebook Pro |
|---|---|
| Model | Chromebook Pro |
| Price | Tk 41,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Marvell 88PG823 802.11ac Wireless LAN |
|---|
| Display Type | FHD LED touchscreen Panel display |
|---|---|
| Display Size | 12.3 inches |
| Display Resolution | 1600 x 2400 pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 11.06 x 8.72 x 0.51 inches (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.38 pounds |
| Body Color | Black |
| Processor | Intel Core M3 6Y30 Processor, Speed (GHz) 0.9GHz Turbo Boost (GHz) 2.2Ghz Speed |
|---|
| Ram | 4GB LPDDR3 |
|---|---|
| SSD Capacity | 32GB SSD |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2-cell |
| Battery Backup | Up to 9 Hours |
| Audio | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack Stereo Speakers (1.5W x 2) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Marvell 88PG823 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 2 x USB Type-C [up to 5 Gbps, 4K display out with optional adapter, Charging] |
| Made By |
|---|
Great product, fast, light and portable, a great experience.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.5 Inches TFT LCD Display
Processor: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch 2K IPS Display
Processor: Intel Core i5-10210Y Processor
RAM: 8 GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 38Wh(7.6V/4500MA) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →