| Processor | Intel Celeron N4000 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD LED Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 6GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 64GB eMMC SSD | |
| Battery | 2-cell Li-Ion 39wh 5070mah Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Chromebook 4 Plus 15 |
|---|---|
| Model | Chromebook 4 Plus (XE350XBA-K03US) (2019) |
| Price | Tk 26,048 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 5 (2x2) Ultra-fast Gigabit Wi-Fi |
|---|
| Display Type | FHD LED Anti-Reflective display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 14.16 x 9.64 x 0.65 (359.7 x 244.9 x 16.5 mm) (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 3.75 lbs (1.7 kg) |
| Body Color | Platinum Titan |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N4000 Processor |
| Ram | 6GB LPDDR4 |
|---|---|
| eMMC Capacity | 64GB eMMC SSD |
| Battery Type | 2-cell Li-Ion 39wh 5070mah battery |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 5 (2x2) Ultra-fast Gigabit Wi-Fi |
| Bluetooth | Wi-Fi 5 (2x2) Ultra-fast Gigabit Wi-Fi |
| USB | 2 USB-C [up to 5Gbps, 4K display out with optional adapter, Charging] 1 USB3.0 |
| Made By |
|---|
I really wanted to like this laptop.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →