| Camera | 16MP+8MP+2MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.55 inche IPS LCD | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android v9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 735 | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Realme X50 Lite |
|---|---|
| Model | X50 Lite |
| Price | Coming Soon |
| Brand | Realme |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | November, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release November, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 16.64 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Various |
|---|
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (2.96 GHz, Single core, Kryo + 2.4 GHz, Single core, Kryo + 1.801 GHz, Hexa Core, Kryo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 735 |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 64 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11, b/n |
|---|---|
| Bluetooth | Wi-Fi 802.11, b/n |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
I am using this Watch. Really good.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →