| Display | 1.4 inches IPS LCD Display | |
|---|---|---|
| Sim | No IP68 dust/water resistant (up to 1.5m) | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 160 mAh |
| Name | Realme Watch |
|---|---|
| Model | Watch |
| Price | Tk 4,500 |
| Brand | Realme |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | May 25, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released June 05, 2020 |
| Network Type | N/A |
|---|---|
| Network 2G | N/A |
| Network 3G | N/A |
| Network 4G | N/A |
| Network Speed | N/A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Multitouch | No |
| Display Screen Protection | 380 nits typ. brightness |
| Primary Camera | No |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Body Dimensions | 36.5 x 25.6 x 11.8 mm (1.44 x 1.01 x 0.46 in) |
|---|---|
| Body Weight | 31 g (1.09 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black |
| Operating System | N/A |
|---|
| Memory Internal | N/A |
|---|---|
| Memory External | N/A |
| Ram | N/A |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 160 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Wireless charging |
This watch is very good.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →