| Camera | 8MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 11.5 Inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 13, Realme UI 4 | |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) | |
| RAM | 6GB, 8GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 8360 mAh Battery |
| Name | Realme Pad 2 |
|---|---|
| Model | Pad 2 |
| Price | Tk 28,000 |
| Brand | Realme |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, July 19 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2023, August 01 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 11.5 Inches, 376.4 cm2 |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~203 ppi density) |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | Yes |
|---|---|
| Body Weight | Yes |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Gray, Green |
| Operating System | Android 13, Realme UI 4 |
|---|---|
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 8360 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 33W wired |
Very good Chipset
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 480 mAh Battery
View Details →