| Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 10, Realme UI | |
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 5000mAh Li-Poly Battery |
| Name | Realme 9 |
|---|---|
| Model | 9 |
| Price | Tk 26,990 |
| Brand | Realme |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. August, 2021 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | SDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 405 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 90Hz refresh rate |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73 |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196.5 g (6.95 oz) |
| Body Color | Black; other colours |
| Operating System | Android 10, Realme UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
This is really update phone.All is awesome.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →