| Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP Main | |
|---|---|---|
| Display | Super AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10, Realme UI | |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G | |
| RAM | 6GB, 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Poly Battery |
| Name | Realme 7 Pro SE |
|---|---|
| Model | 7 Pro SE |
| Price | Tk 28,000 |
| Brand | Realme |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October 14, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Available. 16 Octobore, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 - Asia |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~411 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm (6.33 x 2.93 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Body Build | Sun Kissed Leather |
| Body Color | Water-repellent coating |
| Operating System | Android 10, Realme UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 65W, 50% in 12 min, 100% in 34 min (advertised) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 65W, 50% in 12 min, 100% in 34 min (advertised) |
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 480 mAh Battery
View Details →