| Camera | 64MP+8MP+2MP main,16MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 inches AMOLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 12, Realme UI 3.0 | |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000mAh Battery |
| Name | Realme 11 |
|---|---|
| Model | 11 |
| Price | Tk 28,000 |
| Brand | Realme |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~411 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 160.2 x 73.3 x 8 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Body Color | Meteor Black, Sunburst Gold, Stargaze White |
| Operating System | Android 12, Realme UI 3.0 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Ideal backup phone
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 480 mAh Battery
View Details →