| Processor | Intel Core i7-8550U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 Inches IGZO LED Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 10 Home (64-Bit) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade Stealth 2018 |
|---|---|
| Model | Blade Stealth (2018) 02393E32-MSU1 |
| Price | Tk 83,352 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Killer Wireless-AC |
|---|
| Display Type | QHD+ IGZO LED-backlit touchscreen 10-finger multi-touch support |
|---|---|
| Display Size | 13.3 Inches |
| Display Resolution | 1800 x 3200 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 12.65 x 8.12 x 0.54 in (321.31 x 206.24 x 13.71 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.98 lbs (1.35 kg) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
|---|---|
| Processor | 8th Generation Core i7-8550U Quad Core Processor, 1.80 GHz with Turbo Boost Technology up to 4.00 GHz |
| Ram | 16GB LPDDR3 2133 MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 SATA SSD |
| Battery Type | 53.6WHr rechargeable lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 13 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer Wireless-AC |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 1 USB Type-C with Thunderbolt 3 x 2 USB 3.0, Headphone output/Microphone input combo |
A very reasonably priced laptop for basic computing needs.
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell (47Wh), Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MT/s RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7535HS Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches LTPS IPS LCD Display
Processor: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Po 8000 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →