| Processor | Intel Core i7-1065G7 processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce Graphics | |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 53.1Wh Lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade Stealth 13 |
|---|---|
| Model | Blade Stealth 13 (2020) |
| Price | Tk 125,028 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Thunderbolt 3 (USB-C), power port |
|---|
| Display Type | 4K UHD |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height: 0.60 / 15.3 mm x Width: 11.99 / 304.6 mm x Depth: 8.27 / 210 mm |
|---|---|
| Body Weight | 3.26 lbs (1.48 kg) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1065G7 processor |
| Ram | 16GB LPDDR4X |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | 53.1Wh Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Thunderbolt 3 (USB-C), power port, 4 lanes of PCI Express, USB-C 3.1 Gen 2, power port, 2x Type-A USB 3.1 Gen 1 |
| Bluetooth | Yes, 5.1 connectivity |
| USB | Input & Output: Gigabit Ethernet, Thunderbolt 3 (USB-C), USB 3.1 Gen 1 (USB-A) x2, USB-C 3.2 Gen 2, HDMI 2.0B output |
Awesome build and battery quality.
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 53.8Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-12650H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 57Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS
Battery: 53Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 55Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7530U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →