| Processor | Intel Core i7-12800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB DDR5 4200MHz RAM | |
| Memory | 1 TB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 70.5Wh Non-removable Lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Razer Blade Pro 17 |
|---|---|
| Model | Blade Pro 17 |
| Price | Tk 343,723 |
| Brand | Razer |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | No |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 6E (Intel AX210) – 2.4GHz / 5GHz / 6GHz 802.11ax Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | FHD IPS-grade display 360Hz refresh rate 100% sRGB coverage 3ms response rate Up to 300nits typical brightness |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels (127 pixels per inch with a 100% sRGB color support) |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 19.9 mm x 260 mm x 395 mm (0.78 x 10.24 x 15.55) |
|---|---|
| Body Weight | 2.75 kg (6.06 lbs) |
| Body Build | CNC Aluminum body |
| Body Color | Matte Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12800H |
| Generation | 12th Generation |
| Ram | 16 GB DDR5 4200MHz Dual-Channel |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 1 TB PCIe NVMe SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | 8 GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 70.5Wh Non-removable Lithium-ion polymer battery |
| Battery Backup | Upto 6 Hours |
| Audio | 4-mic array THX Spatial Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Combo-Jack |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E (Intel AX210) – 2.4GHz / 5GHz / 6GHz 802.11ax Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, 5.2 wireless technology |
| USB | 3 x USB3.2 Gen 2 Type-A Ports 2 x USB3.2 Gen 2 Type-C Ports (Shared with Thunderbolt 3 Port) 1 x Thunderbolt 3 Port 1 x RJ45 - 2.5Gb ethernet 1 x Power Port 1 x UHS-III SD Card Reader |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Per-Key RGB powered by Razer Chroma anti-ghosting backlit keyboard |
Nice camera quality.
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13950HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i9-13950HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Ion Polymer 83 Wh, 6 Cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 91.24Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 99.99Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA WLED Display
Processor: Intel Core i7-12800H with vPro Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 83Whr Fast Charge 6 cell Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 inch Display
Processor: Intel Core i7-12700H processor
RAM: 32 GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inches FHD 300Hz Display
Processor: AMD Ryzen 9 5980HX Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Professional (64-bit)
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →