| Processor | Core i7-9750H processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro RTX 5000 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 32GB Dual-Channel DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB (M.2 NVMe PCIe 3.0 x4) SSD | |
| Battery | 80Wh Lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Razer Blade 15 Studio |
|---|---|
| Model | Blade 15 Studio |
| Price | Tk 319,800 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AX200 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|
| Display Type | OLED 4K Touch 60Hz, 100% DCI-P3, HDR400, factory calibrated display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.70 x 9.25 x 13.98 (17.8 mm x 235 mm x 355 mm) (H x D x W) |
|---|---|
| Body Weight | 4.88 lbs (2.21 kg) |
| Body Color | Mercury White |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | 9th Gen, Core i7-9750H processor, 6-Core, 2.6GHz with Turbo Boost up to 4.5GHz, (Base / Max Turbo), 16MB Cache, Mobile Intel HM470 Chipset |
| Ram | 32GB Dual-Channel DDR4 2667MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB (M.2 NVMe PCIe 3.0 x4) SSD |
| Battery Type | Lithium-ion polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 80Wh |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Built-in Stereo speakers, 3.5mm headphone/microphone combo port, Built-in array microphone, Dolby Atmos support, 7.1 Codec support (via HDMI) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless-AX200 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 connectivity |
| USB | USB 3.2 Gen 2 (USB-A) x3, Thunderbolt 3 (USB-C) |
| Made By |
|---|
Beauty and the Beast!!!
Display: 16.0 Inch UHD Plus OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 64GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB LP-DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion (87 Whr) with Alienware Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700k Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 83WHr Lithium Ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900Hk Processor
RAM: 16GB DDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 97WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-12800H with vPro Processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer battery.
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800 MHz/PC5 38400 Dual-Channel RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell (90Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch QHD Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB Dual-Channel LP-DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion (87 Whr) with Alienware Battery Defender technology
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch diagonal, FHD Dispkay
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 16 GB DDR4-3200 SDRAM
OS: Windows 10 Pro 64
Battery: 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 year Warranty
View Details →
Display: 15.6 inches FHD IPS-Level and UHD 4K IPS Display
Processor: Intel Core i9-9880H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 8-Cell Li-Ion 90Whr battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →