| Processor | Intel Core i7-9750H processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro Graphics | |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) | |
| RAM | 32GB RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | Lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade 15 Studio |
|---|---|
| Model | Blade 15 Studio |
| Price | Tk 260,475 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AX200 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|
| Display Type | OLED 4K Touch |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.70 x 9.25 x 13.98 (17.8 mm x 235 mm x 355 mm) (H x D x W) |
|---|---|
| Body Weight | 4.88 lbs (2.21 kg) |
| Body Color | Mercury White |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-9750H processor |
| Ram | 32GB RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless-AX200 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 connectivity |
| USB | USB 3.2 Gen 2 (USB-A) x3, Thunderbolt 3 (USB-C) |
With respect to the aspect everything is perfect for the cost.
Display: 16.0 Inch FHD Plus WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Li-Polymer 90Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Li-Polymer 90Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 51Whr Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 18.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 32 GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 64GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1280P Processor
RAM: 32GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →