| Processor | Intel Core i7-10875H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro Graphics | |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) | |
| RAM | 32GB Dual-Channel DDR4 | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | 80Wh Battery | |
| Warranty | 01 Year Warranty |
| Name | Razer Blade 15 Studio Edition |
|---|---|
| Model | Blade 15 Studio Edition |
| Price | Tk 455,500 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wireless-AX200 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|
| Display Type | 4K Touch 60Hz |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inche |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 17.8mm x 235mm x 355mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.21 kg |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-10875H |
| Ram | 32GB Dual-Channel |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD |
| Battery Type | 80Wh Battery |
|---|
| Audio | Built-in Stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless-AX200 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| USB | USB 3.2 Gen 2 (USB-A) x3, Thunderbolt™ 3 (USB-C) |
| Made By | China |
|---|
Awesome product on this range.
Display: 16.1 Inch 3.2K Display
Processor: Intel Core i5-14500HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-14900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell Lithium-Ion 73Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inch 2.2k IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V/5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-14620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-14980HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →