| Processor | Intel Core i7-8750H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q Design | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB dual-channel SO-DIMM RAM | |
| Memory | 256GB M.2 SSD | |
| Battery | lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 2 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | Razer Blade 15 8th Gen |
|---|---|
| Model | Blade |
| Price | Tk 83,352 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | FHD IPS |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 13.98 / 355mm (W) x 9.25 / 235mm (D) x 0.66 / 16.8mm |
|---|---|
| Body Weight | 4.56 lbs / 2.07 kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
|---|---|
| Processor | 8th Gen Intel Core i7-8750H Processor, 6 Cores/12 Threads, 2.2GHz/4.1GHz (Base/Max Turbo), 9MB Cache Mobile Intel HM370 Chipset |
| Ram | 16GB dual-channel SO-DIMM (DDR4, 2667MHz), expandable to 32GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB M.2 SSD (NVMe PCIe 3.0 x4) |
| Battery Type | lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 80Wh |
| Audio | 3.5 mm headphone/microphone combo port, Array microphone Dolby Digital Plus Home Theater Edition |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5 connectivity) |
| USB | Thunderbolt 3 (USB-C) USB 3.1 port x3 (SuperSpeed) Mini DisplayPort 1.4 |
| Made By |
|---|
Mediocre built-in speakers.
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell (47Wh), Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MT/s RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7535HS Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches LTPS IPS LCD Display
Processor: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Po 8000 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →