| Processor | Intel Core i7-8750H processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1070 Max-Q Design | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB dual-channel DDR4-2667MHz | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade GTX |
|---|---|
| Model | Blade GTX |
| Price | Tk 78,143 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | FHD 144Hz IPS, 100% sRGB, matte screen w/ 4.9mm bezel, individually factory calibrated |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | Vga |
|---|
| Body Dimensions | 0.68 x 13.98 x 9.25 / 17.3 mm x 355 mm x 235 mm (H x W x D) |
|---|---|
| Body Weight | 4.63 lbs / 2.10 kg |
| Body Color | Black with backlit green logo and green USB ports |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | 8th Generation Intel Core i7-8750H processor, 6 Cores/12 Threads, 2.2GHz/4.1GHz (Base/Max Turbo), 9MB Cache, Mobile Intel HM370 Chipset |
| Ram | 16GB dual-channel DDR4-2667MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB SSD (NVMe PCIe 3.0 x4) |
| Battery Type | Lithium-ion polymer |
|---|---|
| Battery Backup | up to 6 hours |
| Audio | Built-in Stereo speakers 3.5mm headphone/microphone combo port Array microphone Dolby Atmos support 7.1 Codec support (via HDMI) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5 connectivity |
| USB | 3x USB 3.1 Thunderbolt 3 (USB-C), MiniDisplayPort 1.4 |
| Made By |
|---|
Excelente laptop en todos los aspectos pero.
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 57Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS, NTSC Display
Processor: AMD Ryzen 7-7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell 72Wh Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →