| Processor | Intel Core i7-10750H processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4-2933MHz RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade 15 |
|---|---|
| Model | Blade 15 |
| Price | Tk 135,447 |
| Brand | Razer |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AX201 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|
| Display Type | Full HD, Up to 100% sRGB, Wide Viewing Angle, 16:9 aspect ratio, matte screen w/ 4.9mm bezel, Individually factory calibrated |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (0.78 x 9.25 x 13.98) 19.9mm x 235mm x 355mm (H x D x W) |
|---|---|
| Body Weight | 4.6 lbs (2.09 Kg) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | 10th Gen, Core i7-10750H processor, 6-Cores, 12 Threads, 8-Core, 16-thread, 2.6GHz with Turbo Boost up to 5.0GHz, (Base / Max Turbo), 12MB Cache, Mobile Intel HM470 Chipset |
| Ram | 16GB DDR4-2933MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD (M.2 NVMe PCIe 3.0 x4) |
| Battery Type | Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 65Wh |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Built-in Stereo speakers, 3.5mm headphone/microphone combo port, Built-in array microphone, Dolby Atmos support, 7.1 Codec support (via HDMI) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Wireless-AX201 (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, 5.0 connectivity |
| USB | Input & Output: Gigabit Ethernet, Thunderbolt 3 (USB-C), USB 3.1 Gen 1 (USB-A) x2, USB-C 3.2 Gen 2, HDMI 2.0B output |
| Made By |
|---|
Really good price for the laptop.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 2.5k WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-7945HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 80Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQUXGA 4K OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →