| Processor | Intel Core i7-7700HQ Quad-core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1060 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 2400 Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe M.2 SSD | |
| Battery | lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 2 Year Warrenty |
| Name | Razer Blade 14 |
|---|---|
| Model | Blade 14 |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Killer Wireless-AC 1535 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|
| Display Type | FHD In-plane Switching (IPS) Technology, 16:9 Ratio, Matte |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.70 / 17.9mm (Height) x 13.6 / 345mm (Width) x 9.3 / 235mm (Depth) |
|---|---|
| Body Weight | 4.10 lbs / 1.86 kg |
| Body Color | Black Matte |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|---|
| Processor | 7th Generation Intel Core i7-7700HQ Quad-core Processor 2.8 GHz Up to 3.80 GHz, chipset Intel HM175 |
| Ram | 16GB DDR4 2400 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB PCIe M.2 SSD |
| Battery Type | lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Audio | 3.5 mm headphone / microphone combo port, Array microphone Dolby Digital Plus Home Theater Edition, Built-in stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Killer Wireless-AC 1535 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 3 x USB 3.0 (Super Speed) 1 x Thunderbolt 3 (USB-C) |
| Made By |
|---|
Amazing choice Razer Blade 14
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →