| Processor | Intel Core i7-7700HQ Quad-core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1060 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 2400 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe M.2 SSD | |
| Battery | lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade 14 |
|---|---|
| Model | Blade 14 |
| Price | Tk 72,933 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Killer Wireless-AC 1535 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|
| Display Type | FHD In-plane Switching (IPS) Technology, 16:9 Ratio, Matte |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 13.60 x 9.30 x 0.70 inch (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 4.10 lbs |
| Body Color | Black Matte |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|---|
| Processor | 7th Generation Intel Core i7-7700HQ Quad-core Processor 2.8 GHz Up to 3.80 GHz, chipset Intel HM175 |
| Ram | 16GB DDR4 2400 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe M.2 SSD |
| Battery Type | lithium-ion polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Audio | 3.5 mm headphone / microphone combo port, Array microphone Dolby Digital Plus Home Theater Edition, Built-in stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Killer Wireless-AC 1535 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 3 x USB 3.0 (Super Speed) 1 x Thunderbolt 3 (USB-C) |
| Made By |
|---|
Nice for the price.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell, Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 47Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2k IPS LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 65Wh Lithium Ion (Li-Ion) battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.5k Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR6 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →