| Camera | 5 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 6.0 Marshmallow | |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh Battery |
| Name | Plum Optimax 11 |
|---|---|
| Model | Optimax 11 |
| Price | TK. 8,100 |
| Brand | Plum |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA 21.1/11 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Display Density | 189 ppi density |
| Primary Camera | 5 MP, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 208 x 123 x 10 mm (8.19 x 4.84 x 0.39 in) |
|---|---|
| Body Weight | 330 g (11.64 oz) |
| Body Color | Black, White, Gray, Gold, Rose Gold |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (2.1) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | MP4/H.264/DivX/Xvid player, MP3/WAV/eAAC+ player, Document viewer, Image/video editor |
|---|
Is this even a phone? it looks like a tablet.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →