| Camera | 8 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 6.0 Marshmallow | |
| Chipset | Spreadtrum SC7731C | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | Removable Li-Ion 2000 mAh Battery |
| Name | Plum Compass 2 |
|---|---|
| Model | Compass 2 |
| Price | TK. 6,700 |
| Brand | Plum |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released March, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TN TFT capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 144 x 72.7 x 9.8 mm (5.67 x 2.86 x 0.39 in) |
|---|---|
| Body Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Body Color | Black, Silver, Gold, Rose Gold |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731C |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB RAM |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | MP4/DivX/Xvid/H.264 player, WAV/MP3/AAC player, Photo/video editor |
|---|
Pretty nice main camera. This phone is Quite good quality brand.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →